Programowanie dla dzieci – rozwój naszych pociech


Dzisiejsze skomplikowane czasy oraz olbrzymi postęp w niemal każdej dziedzinie, którego jesteśmy świadkiem, sprawiły, że edukacja jest coraz ważniejsza dla wielu Polaków, co znajduje odzwierciedlenie również i w stanie faktycznym, gdyż Polska jest jednym z krajów z największym odsetkiem młodych osób idących na studia. Zdajemy sobie także sprawę z tego, że życie oraz rynek stają się coraz bardziej konkurencyjne i zapisujemy dzieci na rozmaite zajęcia dodatkowe już od najmłodszych lat. Do tej pory królowały u nas rozmaite zajęcia z języków obcych, a także zajęcia artystyczne oraz sportowe, które także kształcą osobowość i chociaż niezwiązane bezpośrednio z nauką, rozwijają rozmaite umiejętności oraz myślenie. Programowanie dla dzieci to także inwestycja w przyszłość

Programowanie dla dzieci — nowy trend w natarciu

Czasy jednak ciągle się zmieniają i chcąc zapewnić dziecku wszechstronny rozwój, coraz więcej rodziców poszukuje nowych rozwiązań. Doskonale zdajemy sobie też sprawę z faktu, że kluczową rolę w życiu odgrywa technologia, a dzieci powinny być oswajane z nią już od najwcześniejszych lat. Stąd olbrzymią popularnością wśród rodziców zapisujących swe dzieci na rozmaite zajęcia dodatkowe cieszą się też rozmaitego rodzaju kursy komputerowe. Tradycyjnie takie kursy były nastawione na przyswojenie przez dzieci tajników pracy z oprogramowaniem użytkowym różnego rodzaju. Dzieci uczyły się na nim podstaw obsługi samego systemu operacyjnego oraz aplikacji, takich jak pakiety biurowe i programy graficzne oraz edukacyjne. Poznawały na nich też tajniki poruszania się w sieci.

Coraz większą popularnością jednak cieszą się kursy, które uczą umiejętności, jaką jest programowanie dla dzieci. Wskaźniki oraz ogromne zainteresowanie rodziców wyraźnie wskazują na to, że nauka programowania staje się niezwykle pożądana, i to już od najmłodszych lat.

Czy programowanie jest dla mojego dziecka?

Niektórzy rodzice jednak obawiają się, czy programowanie dla dzieci jest dobrym pomysłem. W różnych miastach — czy to Warszawa, Białystok, czy Olsztyn — pojawiają się nowe kursy programowania dla dzieci, jednak nie wszyscy rodzice mają poczucie słuszności zapisania swych pociech na takie kursy, nie mając pewności, czy psychika ich dzieci jest gotowa na naukę czegoś, co powszechnie uważa się za poważną i „dorosłą” dziedzinę wiedzy. Ciekawe informacje na ten temat znajdziemy na https://www.efektywna-nauka.pl/.

Tymczasem programowania mogą spokojnie zacząć uczyć się już dzieci w wieku 8 lat. Jak to jednak możliwe? Po pierwsze, mózg dziecka jest niezwykle elastyczny i chłonie in nowego rodzaju wiedzę z zatrważającą więc skutecznością. To właśnie dlatego umiejętności, które przyswajane są w tym wieku, najczęściej grają kluczową rolę w dalszym rozwoju dziecka.

Programowanie rozwija mózg całościowo. Uczy kreatywności, samodzielności, logicznego myślenia i rozwiązywania rozmaitych problemów. Do tego dziecko, które uczy się programować we wczesnym wieku, z większym prawdopodobieństwem będzie chciało i potrafiło zajmować się tym w przyszłości, a wiadomo, że jest to umiejętność niezwykle ceniona na rynku pracy, która dobrze opanowana może zapewnić w przyszłości naszym pociechom dobrą pracę i godne zarobki.

Nic jednak nie przychodzi bez wysiłku, a żeby dziecko nauczyło się nowych umiejętności, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, do których należy przede wszystkim profesjonalna opieka. Osoba ucząca dzieci programować musi wykazywać się sporą pasją, a także kreatywnością w przekazywaniu wiedzy dzieciom w taki sposób, aby była ona przez nie postrzegana jako forma zabawy, a nie przykry obowiązek.

Coraz więcej jest też języków programowania przeznaczonych konkretnie dla najmłodszych użytkowników komputerów, a niektóre inne języki dadzą się z łatwością zaadaptować do potrzeb nauczania ich podstaw programowania. Dzieci uczone są więc języków takich jak Scratch, Python, Small Basic czy Blockly, a także kilku innych.

Współczesny świat coraz częściej wymaga od nas dziś obeznania z nowoczesnymi technologiami, a gdy nasze dzieci dorosną, konieczność znajomości zagadnień związanych z programowaniem może stać się chlebem powszednim na rynku pracy. W trosce o przyszłość zawodową dziecka, a także o rozwój jego umiejętności poznawczych i logicznych, warto zapisać je na zajęcia, jakimi jest programowanie dla dzieci.

Related Post